Współczesne artystyczne bursztynnictwo zajmuje się przede wszystkim ozdobami stroju i ciała. W długich dziejach tej specjalności, odzwierciedlonych w kolekcjach niezbyt licznych, ale znakomitych muzeów, dominują jednak przedmioty związane z dekoracją wnętrz mieszkalnych i pałacowych: szkatułki i skarbczyki, zestawy gier w okazałych futerałach (np. szachy,) oraz przeznaczone na reprezentacyjny stół świeczniki, ołtarzyki, relikwiarze i inne przedmioty o podobnej skali.
W samym sercu Gdańska, w jednej z reprezentacyjnych sal historycznego Ratusza Głównego Miasta została z początkiem marca 2004 r. otwarta, po zimowej przerwie, wystawa kolekcji dzieł bursztynowych z pracowni Lucjana Myrty. Wystawa, która już poprzednio imponowała wspaniałością, wielką skalą i liczbą obiektów rzemiosła artystycznego, oraz niezwykłych okazów przyrodniczych bursztynu, została uzupełniona o nowe nabytki i uzyskała ulepszoną aranżację przestrzenną
Stanisław Bernatt (1899-1979) urodził się w Warszawie, studiował historię i ekonomię na uniwersytecie w Warszawie, a następnie w Monachium, gdzie w 1925 r. uzyskał stopień doktora1.