Cz. II – spektroskopia w podczerwieni, spektroskopia ramanowska, spektrometria mas Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.
Nie ukrywam, ze brakowało mi nowoczesnego kompendium wiedzy o bursztynie. Z tym większym zainteresowaniem przystąpiłem do lektury nowej książki o złocie Bałtyku – bursztynie bałtyckim. Publikacja „Bursztyn (sukcynit), inne żywice kopalne, subfosylne i współczesne” wyszła z pod ręki Anieli Matuszewskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego. zajmującego się od wielu lad badaniami z geochemii organicznej kaustobiolitów, w tym liptobiolitów, do których należą także żywice kopalne.
W przyrodzie może to być bursztynowa kropla - drobny naciek, ciekawy w swojej formie i zróżnicowanej powierzchni, albo bogate w inkluzje drobnych stawonogów, i fragmenty „tamtejszej” flory sople. Obok tych drobnych form, także swoisty fenomen przyrody, nadspodziewanie duże bryły, nigdy o przypadkowych kształtach, zawsze formą i odciskami zachowanymi na powierzchni, dające świadectwo swego powstania w szczelinach macierzystego tajemniczego drzewa. Bursztyn – znamy go dobrze – wszak to w Polsce jeden z piękniejszych, ciepłych kamieni ozdobnych. Talizmany, fetysze i nieomal równolegle ozdoby, już w pradziejach zapoczątkowały zainteresowanie człowieka bursztynem. Najpierw była ciekawość i olśnienie znalezioną przypadkowo bryłką. Dziś jest już bursztyn surowcem rozwiniętego przemysłu jubilerskiego i formą inspirującą artystów do coraz oryginalniejszych dzieł sztuki.
Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.