Cz. II – spektroskopia w podczerwieni, spektroskopia ramanowska, spektrometria mas Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.
Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.
Powstanie gemmologii jako części mineralogii datować można na koniec XIX wieku, kiedy o okazało się, że ocena organoleptyczna kamieni jubilerskich jest nie wystarczająca. Wystąpiła wówczas konieczność opracowania naukowych metod badania i oceny kamieni szlachetnych. Od tego czasu gemmologia zaczęła się posługiwać laboratoryjnymi metodami nauk mineralogicznych i wypracowała własne metody badawcze (np. metody pomiaru barwy kamieni). Obecnie większość gemmologicznych metod badania i oceny kamieni szlachetnych to metody fizyczne i towaroznawcze.
Różowe i czerwone diamenty występują bardzo rzadko w naturze i są niezwykle cenne (dom aukcyjny Sotheby’s wycenił 5-karatowy, intensywnie różowy diament na 5-7 mln USD). Dlatego też prowadzi się badania nad zastosowaniem rożnych metod w celu zmiany barwy diamentów naturalnych z mniej cennych na cenne (różowa, niebieską, zieloną itp.). Ostatnio pojawiły się na rynku amerykańskim naturalne, różowe diamenty ...
Według Platona, jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności, kamienie szlachetne pochodzą od gwiazd i planet. To one przekształcają rozłożoną i rozkładającą się materię w kamienie, a następnie poddają je swoim wpływom. Im cząstki materii są doskonalsze, tym powstające kamienie piękniejsze. Ale piękno i właściwości kamieni nie zależą tylko od rodzaju materii, ważny jest też czasookres ich powstawania. Jeżeli czas powstawania był odpowiedni, właściwości kamieni oraz sposób i zakres ich oddziaływania są dla człowieka korzystne, i odwrotnie. Jeżeli zatem przyjąć, a negować temu nie sposób, że kamienie pochodzą od gwiazd i planet to oznacza, że podlegają one, podobnie jak człowiek, wszystkim prawom i prawidłowościom natury. Mogą być zatem doskonałym łącznikiem pomiędzy kosmosem a ziemią, pomiędzy planetami a człowiekiem w przekazywaniu ich dobrej lub złej energii. Taką też teorię przyjmuje współcześnie astrologia. Spróbujmy teraz przedstawić jak wyobrażano sobie czas w starożytności i jak ten czas wiązano z kamieniami. Aby obrazy tych i innych pojęć były czytelne i zrozumiałe odwołajmy się do spersonifikowanych alegorii jak to czyniono w przeszłości. Zacznijmy od pojęcia czasu. Była to zwykle postać starca odzianego w mieniące się szaty przybrane licznymi gwiazdami, jako że one to właśnie sprawują władze nad rzeczami przemijalnymi. Na głowie wieniec z róż, kłosów i owoców, bowiem jest on królem i panem roku. Stoi na kręgu zodiakalnym służąc za miarą ruchów Słońca i innych planet, odróż- nia i unicestwia następujące po sobie wieki, lata i miesiące. Po bokach starca dwoje dzieci, jedno brzydkie i wynędzniałe wskazujące czas przeszły, z wolna zanikający w pamięci ludzi, drugie ładne i odżywione wskazujące na czas przyszły, mimo wszystko wzmagający nadzieję. Alegoria ta w oczywisty sposób nawiązuje do kamieni szlachetnych, bowiem podłoże na którym stoi starzec jest usypane mnóstwem wielobarwnych kamieni, diamentów i pereł.