Koszmarny Sen - Felieton
(ts)
|
Źródło wiadomości:
4(4)
Na spotkaniu z przedstawicielami zagranicznej firmy jubilerskiej rozmawialiśmy o sprawach handlowych i nawiązaniu współpracy. Ze strony naszych kontrahentów padło wiele pytań dotyczący polskiego rynku jubilerskiego. Poproszony o odpowiedź zacząłem po krótkim namyśle mówić:
1. Złoto jest powszechnie dostępne i można je kupić bez problemu po cenach giełdy londyńskiej w Mennicy Polskiej S.A. 2. Wysoko wykwalifikowani i zdolni jubilerzy czekają w kolejce na zlecenia, które wykonywane są punktualnie, po stosunkowo niskich cenach a wytwarzane precjoza cechuje wysoka jakość. 3. Towar importowany z Włoch nie jest produkowany w Turcji. 4. Złote wyroby tureckie trzymają polską próbę. 5. Srebrne wyroby z Dalekiego Wschodu nie zawierają domieszek niklu i można je bez problemu w Polsce ocechować. 6. W sklepach można kupić wyroby o różnorodnym i bogatym wzornictwie. 7. Wzory pierścionków są zastrzeżone a konkurencja ich bezkarnie nie kopiuje. 8. Sklepy płacą gotówką za wystawiane faktury VAT, o które się wręcz dopominają. 9. Nie zdarza się aby otwierano sklepy jubilerskie w celu wyłudzenia towaru. 10. Urzędy Probiercze nie kontrolują sklepów bowiem za próbę złotych wyrobów odpowiada ich producent. 11. Imitacje pereł w postaci plastikowych kulek nie są, przez firmy uznające się za renomowane, sprzedawane jako perły hodowane lub naturalne. 12. Na metkach i certyfikatach umieszczane są informacje podające zgodnie z prawdą cechy jakościowe diamentów i kamieni szlachetnych. 13. Rzeczoznawcy wyceniają biżuterię zgodnie z ich rzeczywistą wartością. 14. Akwizytorzy nie sprzedają własnych wyrobów jubilerskich pracując wyłącznie na rachunek i dla dobra zatrudniającej ich firmy. 15. Otwartość, terminowość, uczciwość, rzetelność, brak zawiści… Uff. Obudziłem się oblany zimnym potem. Całe szczęście, że był to tylko koszmarny sen, a my na jawie żyjemy w normalnym kraju.
|
Światowy rynek diamentów: diamenty wyrosłe w kraju klonowego liścia
Robert Pytlos
|
Źródło wiadomości:
Każdego roku na całym świecie wydobywa się prawie 120 milionów karatów surowych diamentów o wartości siedmiu miliardów dolarów. Wartość ta wzrasta siedmiokrotnie, kiedy oszlifowane i oprawione, w wyrobach jubilerskich trafiają do sklepów. Nic więc dziwnego, że budzą ogromne emocje, ostatnio zwłaszcza w Kanadzie.
|
Światowy rynek diamentów: diamenty z Australii
|
Źródło wiadomości:
Kopalnia Argyle Diamond Mine z Kimberly w Zachodniej Australii wydobywa co roku najwięcej diamentów na świecie, średnio 35 milionów karatów. To stąd pochodzą rzadko spotykane różowe diamenty i w kolorze szampana lub koniaku.
|
Światowy rynek diamentów: diamenty w Rosji
|
Źródło wiadomości:
Co roku Rosjanie sprzedają diamenty za prawie dwa miliardy dolarów, z czego 10 procent stanowi przemyt. Wydobyciem i legalnym obrotem diamentami w Rosji zajmuje się tylko jedna firma.
|
Światowy rynek diamentów: diamenty z Południowej Afryki
|
Źródło wiadomości:
Koncern De Beers rządzi światowym rynkiem szlifowanych diamentów od końca dziewiętnastego wieku. W 1870 roku w Kimberly w Południowej Afryce brytyjscy koloniści odkryli niespotykane do tej pory złoża. W ciągu kilku miesięcy ceny diamentów spadły z 500 USD do 10 centów za karat.
|
Wszystkich 5, aktualnie od 0 do 5 |