Polskie Towarzystwo Gemmologiczne prowadzi bezpłatne, profesjonalne i kompleksowe szkolenia gemmologiczne (diamenty i kamienie szlachetne) finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zajęcia odbywają się w Centralnym Ośrodku Kształcenia Gemmologów PTGem posiadającym akredytację Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie. Szkolenia prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra o wieloletnim stażu gemmologicznym i pedagogicznym. Udział w szkoleniach można zgłaszać na adres e-mailowy: info@ptgem.org
Szkolenia organizowane we współpracy z Centrum Edukacyjnym „Omega” z Mińska Maz. są nieodpłatne i całkowicie finansowane dla członków PTGem z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), do zadań którego należy m.in. udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia oraz inwestowanie w zasoby ludzkie. Kształcenie polskich gemmologów realizowane jest w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wykładowcami szkoleń są teoretycy i praktycy z wieloletnim stażem zawodowym gemmologicznym i pedagogicznym, posiadający wyższe wykształcenie oraz tytuły naukowe, a także gemmolodzy dyplomowani Amerykańskiego Instytutu Gemmologii (GIA), Instytutu Gemmologii Wysokiej Rady Diamentów (HRD) i Niemieckiego Centrum Kształcenia Gemmologów (DGemA). Wykładowcami na zajęciach z dziedziny diamentów są: mgr B. Dembowska, mgr inż. E. Rakowicz, doc dr. inż. N. Sobczak i dr inż. T. Sobczak, natomiast z dziedziny kamieni szlachetnych: mgr B. Dembowska, prof. dr hab. B. Kosmowska, dr W. Łapot, Jacek Ożdżeński, doc dr. inż. N. Sobczak oraz dr inż. T. Sobczak.
Niedawno zakończyły się kolejne szkolenia gemmologiczne: w dniu 24 lutego z dziedziny diamentów, natomiast w dniu 27 kwietnia z dziedziny kamieni szlachetnych. Bezpłatne szkolenia dla członków PTGem odbywają się w ramach projektu „Badanie, identyfikacja i wycena diamentów oraz kamieni szlachetnych w oparciu o nowe zasady obowiązujące w krajach UE”. Osoby biorące udział w szkoleniach, po zdaniu końcowego egzaminu kwalifikacyjnego (teoretycznego i praktycznego), otrzymały certyfikat kwalifikacji Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego z dziedziny badania, identyfikacji i oceny jakości diamentów jubilerskich oraz kamieni szlachetnych. Uczestnicy oceniając w anonimowych ankietach szkolenie podkreślali jego elitarny charakter, wysoki poziom merytoryczny a także wysokie kwalifikacje wykładowców. Dotyczyło to szczególnie ich profesjonalizmu, bogatej wiedzy i doświadczenia pedagogicznego oraz komunikatywności i otwartości w przekazywaniu wiedzy. W ocenie absolwentów szkolenie było prowadzone na wysokim poziomie merytorycznym, a jego program zawierał nie tylko wszystkie istotne wiadomości potrzebne do prawidłowej oceny jakości i wartości diamentów ale również wiadomości które wyjaśniają procesy i zjawiska wpływające na ich prawidłową ocenę. Materiał przedstawiony był w sposób zwięzły i przystępny, co zwykle jest związane i wynika z wysokich kompetencji, ogromnej wiedzy, doświadczenia, erudycji i fachowości oraz dużej kultury osobistej wykładowców. W imieniu władz naczelnych PTGem wszystkim uczestnikom szkolenia gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej. Kolejne szkolenia odbędą się w czerwcu i sierpniu 2007 roku. Lista uczestników szkolenia PTGem z dziedziny diamentów (24 luty 2007 rok): Czajkowska-Tyc Beata, Gazda Sławomir, Górka Artur, Górski Sławomir, Jaskólski Artur, Kolec Jarosław, Mokobodzka Małgorzata, Myśliwiec Elżbieta, Pazio Bronisław, Petrzak Rafał, Sroczyńska Beata, Strzelecki Sebastian. Lista uczestników szkolenia PTGem z dziedziny kamieni szlachetnych (27 kwiecień 2007 rok): Chobrzyński-Błaszczyk Marcin, Czajkowska-Tyc Beata, Gęsek Jan, Maj Mariusz, Michalski Krzysztof, Sobolewska Karolina, Kostera Krzysztof, Kruk Łukasz, Patan Wisław, Schiffers Kacper, Śliwowski Jakub, Sroczyńska Beata.
dr inż. Tomasz Sobczak Dyrektor COKG PTGem e-mail: info@ptgem.org
Foto 1: Absolwenci szkolenia z dziedziny diamentów jubilerskich. Fot. Archiwum PTGem.
Foto 2: Absolwenci szkolenia z dziedziny kamieni szlachetnych. Fot. Archiwum PTGem.