Strona główna | Linki | Katalog | Ogłoszenia | PTGEM | Subskrybcja | Ustaw startową | Do ulubionych | Poleć znajomym | Zaloguj się   
Gemmologia
Bursztyn
Gemmologia
Konserwacja
Nauka
Prawo
Prezentacje
Raporty
Relacje
Rzeczoznawstwo
Sylwetki
Technika
Technologie
Trendy
Wydarzenia

Aktualny numer
Szukaj w serwisie

Metody identyfikacji hydrotermalnych szmaragdów syntetycznych Tairus Tomasz Sobczak
Źródło wiadomości: 4(14)
Cz. II – spektroskopia w podczerwieni, spektroskopia ramanowska, spektrometria mas
Szmaragdy Tairus są jedną z najnowszych i najlepszych syntez szmaragdów produkowanych metodą hydrotermalną na skalę przemysłową, których identyfikacja, w wielu przypadkach, staje się niemożliwa bez zastosowania zaawansowanych technik badawczych.

Nowoczesny przewodnik po wiedzy o bursztynie
Źródło wiadomości: 4(14)
Nie ukrywam, ze brakowało mi nowoczesnego kompendium wiedzy o bursztynie. Z tym większym zainteresowaniem przystąpiłem do lektury nowej książki o złocie Bałtyku – bursztynie bałtyckim. Publikacja „Bursztyn (sukcynit), inne żywice kopalne, subfosylne i współczesne” wyszła z pod ręki Anieli Matuszewskiej, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego. zajmującego się od wielu lad badaniami z geochemii organicznej kaustobiolitów, w tym liptobiolitów, do których należą także żywice kopalne.

Bursztyn – słoneczny klejnot Barbara Kosmowska-Ceranowicz
Źródło wiadomości: 4(14)
W przyrodzie może to być bursztynowa kropla - drobny naciek, ciekawy w swojej formie i zróżnicowanej powierzchni, albo bogate w inkluzje drobnych stawonogów, i fragmenty „tamtejszej” flory sople. Obok tych drobnych form, także swoisty fenomen przyrody, nadspodziewanie duże bryły, nigdy o przypadkowych kształtach, zawsze formą i odciskami zachowanymi na powierzchni, dające świadectwo swego powstania w szczelinach macierzystego tajemniczego drzewa. Bursztyn – znamy go dobrze – wszak to w Polsce jeden z piękniejszych, ciepłych kamieni ozdobnych. Talizmany, fetysze i nieomal równolegle ozdoby, już w pradziejach zapoczątkowały zainteresowanie człowieka bursztynem. Najpierw była ciekawość i olśnienie znalezioną przypadkowo bryłką. Dziś jest już bursztyn surowcem rozwiniętego przemysłu jubilerskiego i formą inspirującą artystów do coraz oryginalniejszych dzieł sztuki.

Lucy – największy diament we Wszechświecie Tomasz Sobczak
Źródło wiadomości: 4(14)
   „Nazwę kosmicznego diamentu Lucy inspirowała piosenka zespołu The Beatles „Lucy In The Sky With Diamonds”.

   Największy diament w kosmosie nie został znaleziony na Ziemi lecz przemierza naszą galaktykę. Jest pozostałością po wypalonej gwieździe BPM 37093 oddalonej od nas o ok. 50 lat świetlnych, znajdującej się w konstelacji Centaurus. Masę diamentu szacuje się na 10 miliardów trylionów trylionów karatów (1039 karata). 
Wydawca    Redakcja    Prenumerata    Reklama    Pomoc    Polityka prywatności    
Wszelkie prawa zastrzeżone.